PDR Öğrencisinin Mezun olmadan yapması gereken 100 şey (50 ve sonrası)

51. Güvenme

İngilizce’de bir söz vardır, “do not take it for granted” yani garantiymiş gibi düşünme. Hiç bir şey garanti değil. PDR mesleği yükselen bir meslek, en önemli faktörlerden biri  Milli Eğitimde hala okul psikolojik danışmanı yetersizliği olması ve atamaların kolay olması. Eğer bu mesleği atamsı kolay diye seçtiyseniz, amaaaan yan gelir yatar mezun olur, atanır odamda oturup maaşımı alırım diyorsan kötü bir haberim var. Hayatta hiç bir şey garanti değildir! Bir imzaya, bir yasa değişikliğine, bir yönetmeliğe bakar. Senin görevin her zaman, her koşulda, her durumda, her yasaya göre iş bulabilecek, daha doğru bir ifadeyle işe yarayacak düzeyde kendini yetiştirmektir.   52. Hazırlıklı ol!

53. Katıl

Eğitimlere katıl. Artık alandaki eğitim olanakları çok arttı. Aslında bu durumu biraz da 11. Maddede bahsettiğim Allaaddin’e borçluyuz, o büyük düşünerek, risk alarak bu alanın yolunu açanlardan. Eğitimlere katılman  bir önceki maddede belirttiğim olası durumlara karşı seni koruyacak, her şeyden önemlisi işini hakkıyla yerine getirebilmen için önemli. Eğitimlere katıl, ama seçici ol. Psikoloji ve PDR alanınından gelen, alanda çalışmalar yapmış kişilerden eğitimler al. Mezuniyet öncesi ve sonrası eğitimler hem senin, hem de mesleğin gelişimi için çok önemli.

54. YAZ

Öğrenmenin, öğrendiğini pekiştirmenin, kendine ve hayata dair daha iyi içgörü geliştirmenini en iyi yollarından biridir yazmak. İlk başalrda zor gelebilir, ama bisiklete binemk gibidir yazmak, yaza yaza alışacaksın ve yazmak  giderek kolaylaşacak. Artık yazacak, yazdıklarını paylaşacak olanaklar çok fazla.  En güzel olanaklardan biri PDR öğrenci ve akademisyenlerin kişisel çabalarıyla çıkarılan,  PDR öğrencilerine yönelik Pe Dr Degisi.

http://www.dergipdr.com/pdr/

55. Fİkİr Defterİ

Bunu aslında James Altucher’den öğrendim (http://www.jamesaltucher.com). Bir fikir defteri yap kendine. Yolda, okulda, otobüste aklına gelen fikirleri, düşünceleri, hayallaririn belki gördüğün rüyaları yaz. Ne kadar nalamsız, komıik, ulaşılmaz olursa olsun yaz. Fikir defteri yazma damarlarını açtığı gibi, düşüncelerinin önündeki öğrenilmiş filtreleri kaldırarak büyük düşünmeni kolaylaştıracak.  Bu birazcık serbest çağrışım yoluyla büyük düşünme aslında.

56. Yaratıcılığını Açığa Çıkar

Malesef eğitim sistemimiz çoktan seçmeli üniversite sınavına yönelik olduğu için yaratıcılığımız körelip kalıyor. 6 yaşındaki bir çocuğa kağıt kalem verdiğinizde hemen bir şeyler çizmeye başlar, düşünceleri serbestçe açığa çıkar. Lisedeki, üniversitedeki birine kağıt kalem  verdiğinizde “ben çizemem ki” der. Picasso’nun dediği gibi “her çocuk sanatçıdır, önemli olan büyüdüğünde de sanatçı kalabilmektir. Yaratıcılığını açığa çıkar. Örgü ör, dikiş dik, ahşap boya, tahtadan oyuncak yap, ahşap oy, müzik aleti çal, bir şekilde yaratıcılığını ortaya çıkar. Beyin damarların açılacak.

57. Uneducate yourself

kendİnİ Eğİtİmsİz yap

evet aynen öyle okulda kendin hakkında, başkaları hakkında, dünya hakkında, hayat hakkında öğrendiğin bazı şeyleri unutman gerekiyor. Hayat başka türlü de tanımlanabilir….örneğin aşağıdaki şey ne?

.

Kaç kişi nokta dedi? İşte okul size bunu yapıyor\ bunu okula henüz başlamamış bir çocuğa sorsanız binlerce farklı hikaye duyabilirsiniz, kimse nokta demez. Noktaya nokta dememeyi öğren

Küçük prensin sorduğu gibi…..bu bir şapka mı yoksa fil yutmuş yılan mı?

58. Cesaret…..

59. Cesaret et

60. Cesaretlendir

Kendini ve başkalarını cesaretlendir, mükemmel olmama cesaretini göster.

61. İste

İstemeyi bil ve isteklerini dile getir. İsteklerini paylaşmaktan çekinme, belki de bu isteğini yerine getirecek kişi yanıbaşında….

OKU….

62.Helen Fisher, neden aşık oluruz?

63. Alain de Botton, Aşk Üzerine

64. Robert J. Sternberg, Düşünme Stillleri

65. Robert J. Sternberg, Aşk Bir Öyküdür Kişisel İlişkiler Üzerine Yeni Bir Teori

66. Akıllı İnsanlar Neden Bu Kadar Aptal Olabilirler

67. Ayala Malach Pines, Aşık Olmak

68. Sunum Yapmayı Öğren

Hayatta kazanacağın en önemli becerilerden biridir.  Lütfen copy/paste powerpoint hazırlama. Powerpoint sunumlarda görsel ipucu verme aracıdır, bir işkence aleti değil. Sunumların böyle olmasın

Pek çok site var sunumlarında yardımcı olacak, dene

Prezi.com

Prezentit.com

Preezo.com

Mybrainshark.com

Myplick.com

Sliderocket.com

69. Kendini Listele

Aynı Pazar listesi, yapılacaklar listesi yapar gibi kendini listele… Tercihlerinin listesi, sevdiğin kişiler, seni korkutan şeyler, güldüren şeyler, hayal kırıklıkların, üzüldüğün şeyler, hayallerin v.b. aklına gelebilen her şeyin listesini yapabilirsin. Daha fazla fikir için

http://www.amazon.com/List-Your-Self-Ilene-Segalove/dp/0740777114/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1330511208&sr=8-1

70. İzle

71. Al yazmalım selvi boylum

72. Adile naşit- münir özkul filmleri

73. Mustafa hakkında her şey

74. Issız adam

75. Babam ve oğlum

İçsel dinamikleri, kişilerarası süreçleri,  aile ilişkilerini anlamaya çalış

76. Rahatsız Et…Kendini

Hayatta değen şeyler “rahatlık alanının dışında

Kendini rahat, güvende hissettiğin o alanı ilk aştığında tuhaf hissedeceksin. Ama sabredip o tuhaflık duygusunu yendiğinde hayatta gerçekten değermiş dediğin şeyleri deneyimleyeceksin. Yaşlandığında geriye dönüp baktığında o rahatlık anılarını değil, rahatlık alanı dışındaki deneyimleri anımsayacaksın.

77. Hayal KUR

Evet çok basit sadece hayal kur. Uzaya gitmeyi hayal et mesela, ya da toprağın altında solucan olmayı, ya da uçmayı, ya da dünyayı gezmeyi….

78. Sevmediğin….Bİrİnİ Cesaretlendİr

Sevdiklerinle ilişki kurmak, onlrı cesaretlendirmek kolay….sevmediğin birini cesaretlendir. Belki ona yönelik duyguların da değişir.

79. Gerçekten Boğazlamak
istediğin birini

Affet

Affetmek zordur. Ama affetmek bir başkasına değil, kendine verdiğin bir hediyedir. Affettiğnde jafiflersin çünkü o yükü artık omuzlarından atarsın. Affetmek unutmak değildir, mazur görmek değildir. Sadece karşındaki kişiye mükemmel olmama fırsatı tanımaktır.

Oku….

Leo Buscaglia

81. birbirmizi sevebilmek

82. yaşamak, sevmek ve öğrenmek

83. 9 Numaralı Otobüsle Cennet’e Bir Sevgi Yolculuğu

84. Sevgi

85. Sevgi İçin Doğmak

86. Kişilik: Tümüyle İnsan Olabilme Sanatı

87. Sevgili Babam

88. Tavşan haykırdığında

89. Hoşgeldin sessizlik

Oliver Sacks

90. Karısını şapka sanan adam

91. Marsta bir antropolog

92. Dayanacak Bir Bacak

93. ZİHİN Harİtaları

Tony Buzan mutlaka oku ve uygula. Ben zihin haritalarını kullanmaya başaldığımdan beri kafam daha az karışık, neyi ne zaman, nasıl yapacağımı daha iyi biliyorum, hedeflerimi, önceliklerimi biliyorum. Toplantılarda daha az dikkatim dağılıyor, fikirlerim daha açık ve net. Hatta incindiğim, kızdığım durumların bile zihin haritasını çıkarmak kendimi ve olayları daha iyi anlamamı sağlıyor.

94. OKU….

Küçük Prens

Pippi Uzunçorap

Çocuk Kalbi

Şeker portakalı

Pıtırcık

95. Gerçekçİ ol!!!!

Her zaman eğlenceli değil….

Evet hayat, okul, öğrencilik her zaman da eğlenceli değil….hayat ve PDR mesleği biraz da bir gram şeker için bir çuval keçiboynuzu yemeye benzer…gerçekci ol!

96. Mükemmel olmama cesaretİnİ göster

Kendine mükemmel olmama özgürlüğünü tanıdığında daha çok risk alacaksın, daha büyük düşüneceksin, kendini daha kolay affedeceksin, başkalarını daha kolay affedeceksin. Her zaman haklı olmak zorunluluğundan kurtulacaksın.

97. Yapamazsın Dİyenlerİ Dİnleme

Onlar aslında kendileri yapamayanlardır

Ben yapamazsın diyenleri dinlemiş olsaydım ne ODTÜ’de okuyabilir ne Yurtdışında doktora yapabbilir ne de orada üniversite hocası olarak kalabilirdim. Yapamazsın diyenlere “neden olmasın” de

98. Elİnden Gelenİn En İyİsİni yap

En İYİ DeĞİL

En iyi olmaya çalışma, en iyisini yap. Hesabıunı kendinle yap başkalarıyla değil. Sen elinden gelenin en iyisini yaptığında hayat karması yolunu açacak

99. Gönüllü Çalış

Çocuk yurtları, rehabilitasyon merkezleri, huzur evi

Yardım duygusunu, sosyal ilgini, psikolojik danışma becerilerini geliştrmenin kendini tanımanın en iyi yolu gönüllü yardımdır. Nasıl bşr yardım olursa olsun, gönüllü çalışma sana çok şey kazandıracak.

100. kendİne İyİ bak

Spor yap, yoga, meditasyon, kahkaka yogası

Advertisements

2 thoughts on “PDR Öğrencisinin Mezun olmadan yapması gereken 100 şey (50 ve sonrası)

  1. Harika Bir Yazı Olmuş Hocam. Emeğinize Düşüncenize Sağlık, Üniversiteye Pırıl Pırıl Bir Zihinle Gelen Ve Sadece Ne Yapması Gerektiğini Bilmediği İçin Bocalayan Öğrencilerimize Çok Faydalı Olacaktır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s