1 PDR Öğrencisinin mezun olmadan yapması gereken 100 şey (ilk 50+)

Misafir öğretim üyesi olarak bulunduğum Zirve Üniversitesi’nde  öğrencilere yönelik düzenlediğim bu semineri  paylaşmak istedim. Hem çooookkk uzun zamandır ihmal ettiğim blog yazma işine geri dönüyorum, hem de gelecekteki meslektaşlarımla kendimce fikirlerimi paylaşma fırsatı buluyorum. Biraz iddialı başlamışım aslında 100 şey diyerek, bakalım 100 çıkar mı, çıkmazsa affola…

1.       PDR Derneği’ne üye ol!

Yapılması gereken en önemli işlerden biri. Mesleki derneğe üyelik hem sizin alanla daha bağlantılı olmanızı sağlayacak, alanla ilgili gelişmeleri yakından tanıma fırsatı sağlayacak, diğer meslektaşlarınızla işbirliği içinde olacak ve mesleğinize katkıda bulunacaksınız. Bu meslek her şeyden önce sizin mesleğiniz, sizin geleceğiniz. Güçlü bir meslek örgütü güçlü bir meslek demektir. Dernek üyeliği için:

https://www.pdr.org.tr/

2.       Ulusal PDR Kongresi

Ne yapın edin mutlaka PDR kongresine katılın. Ben öğrenciyken katılma fırsatım olmadı, doğrusunu söylemek gerekirse haberim bile yoktu böyle bir şeyden. Kongreye katılarak alanın ustalarından öğrenme,  onlarla tanışma, fikir alışverişinde bulunma, yeni ilişkiler başlatma, alana karşı aidiyet geliştirme şansınız olacak. Kongre hakkında daha fazla bilgiyi derneğin web sayfasından öğrenebilirsiniz.

PDR kongreleri iki yılda bir yapılır, 12. Kongre 2013 yılında yapılacak. Belki karşılaşırız

3.       Ulusal PDR Öğrencileri Kongresİ

Derneğimizin giderek güçlendiğinin en güzel işaretlerinden biri öğrenciler için özel bir kongre düzenleniyor olması. Ulusal kongreye katılamasanız bile, bu kongre sizin önünüzü açacak, mükemmel bir öğrenme fırsatı olacak

4.       ULUSAL UYGULAMALI PDR KONGRESİ

Her iki yılda bir yapılan ulusal kongrenin olmadığı yıllarda yeni organize edilemeye başlanmış uygulamalı kongre sizin alandaki uygulamaları yakından takip etmenizi ve temel beceri, teknik ve uygulamaları öğrenmenizi sağlayacak.

5. MESLEĞİne SaHİp Çık

Bu meslek sizin. Biz öyle ya da böyle kurtardık kendimizi denebilir ama bu sizin geleceğiniz. PDR öğrencisi olarak en önemli göreviniz mesleğinize sahip çıkmak. Mesleğinize sahip çıkmak demek meslek sorunlarına duyarlı olmak demek, bunlar için harekete geçmek demektir. Mesleğe sahip çıkmanın en önemli göstergesi başarılı olmak ve mesleğini iyi yapmaktır. O nedenle öğrenin, öğrenin, öğrenin, mesleği yapabileceğinizin en iyi şekliyle yapmak mesleğe en güzel sahip çıkma yoludur. Ama siz mesleğinizi en iyi şekilde yaparken alan dışı atanan kişiler ne yapacakalarını bilmediklerinden, mesleği doğru düzgün icra edemeyecekler dolayısıyla “PDRci bir şey yapmaz” yargısının oluşmasına sebep olabilirler. Bir mesleği meslek yapan, uygulayabilmek için temel bir eğitim alınması gerekliliğidir.  Eğer herhangi bir alandan biri bu işi yapabiliyorsa o zaman bu bir meslek değildir. Alan dışı atamalar hem bu eğitim için yıllarını harcayan size, hem bu alana gönül vermiş yıllarını adamış hocalarınıza, en önemlisi  hizmet verdiğimiz kişilere yapılan çok büyük bir haksızlıktır. O yüzden alan dışı atamalara karşı sesinizi yükseltin, milletvekillerinize yazın, PDR derneğinin düzenlediği eylemlere katılın. Mesleğinize sahip çıkın!!!!!

6. Mesleğin savunucusu olmak için gereken en önemli becerilerden biri LİDERLİK tir. Lider olmayı öğren, gerektiğinde elini taşın altına sokmayı, çekinmemeyi öğren

7. Yasaları, yönetmelikleri öğren. Gerektiğinde yasaları zorlayarak, gerektiğinde yasaları bilerek mesleğine ve geleceğine sahip çıkacaksın.

8. Duyarlı ol!

Mesleki müdafilik danışan müdafiliğinden farklı değildir. Bu iki savunuculuk eylemi birbiriyle iç içedir ve birbirinden desteklenerek gercekleşir. Bir PDR öğrencisinin toplumsal olaylara duyarlı olması gereklidir.

PDR meslek elemenları ve öğrenciler toplumsal sorunlara duyarlılığını  ortaya koymalı ve toplumda marjinalleştirilmiş danışanlara ses olabilmelidir. Örnegin kadınlara yönelik şiddet son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen bir konu. Bu bağlamda meslek ezilen kadınlara ses olabildiği gibi, sorunların yasal çözümünde yer alıp, meslek elemanları için yer oluşturabilir.  Daha fazla kadın ve çocuk sığınma  evi açılması konusunda calışmalarda bulunup, buralarda psikolojik danışmanların görevlendirilmesi danişan ve mesleki mudafiliğin birbiriyle içe içeligini gösteren bir örnektir.


9. OR-TA-LA-Ma!!!!!!

İlerde akademisyen olmayı düşünsen de düşünmesen de ortalama senin için bir bilet olacaktır. Ortalaman düşükse bazı şeylere ulaşman engellenir, ama yüksekse ilerde fikrini değiştirme ve gerektiğinde seçme özgürlüğüne sahip olacaksın. Ayrıca öğrenmek, bilmek danışanalrın ve meslektaşların için en büyük sorumluluğundur.

10. Büyük Düşün

Yolunu açık tut! Hayal kur ve büyük düşün. Hedeflerin ne kadar yüksekse o kadar yükselebilirsin. Büyük düşünmeyi büyük işler yapma anlamında söylüyorum, kalıpyargısal bir büyüklükten bahsetmiyorum. Küçük bir kasabanın küçük bir okulunda ne büyük işler yapabilirsin bir düşün! Bir çocuğun hayatını değiştirebilir, birini cesaretlendirebilir, birinin hayallerine ulaşmasına yardımcı olabilirsin.                       

11. RİSK AL!!!!

Tıpkı büyük düşünmek gibi, risk almaktan da korkma. Soru sor, kendi fikirlerini oluştur, eleştirel bir gözle bak okuduklarına, duyduklarına, olmaz deme, oldur! Olmayanı yap, başlamayanı başlat. Risk almaya, ve başarılı olmaya size ilham verebilecek en güzel örnek bir zamanlar ilk göz ağrım öğrencilerimden, şimdi değerli meslektaşım Alaaddin Debgici’ dir. Onun hikayesini daha detaylı başka bir yazımda paylaşırım belki.

http://www.norobilimakademi.com/aktuel/hakkimizda.aspx

 OKU……

Okunacak çok şey, okuyacak çok az zaman var ama o zamanı yarat. Bir kitaptan bir kaç sayfa okumadan gününü bitirme. Eline ne geçerse oku, sana yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.

Orjinallleri OKU

Pek çok kuramın orjinal kitapları Türkçeye çevrilmiş durumda. Orjinallerden çok şey öğreneceksin.

12.       Freud

13.       Adler

14.       Horney

15.       Jung

16.       Piaget

17.       Berne

18.       Rogers

19.       Frankl

20.   May

21. Ellis

Oku….

Irvin Yalom psikolojik danışma sürecine en iyi ışık tutan

Varoluşçuğun temellerini en güzel anlatan ve ruh sağlığı uzmanlarına en iyi ilham veren yazardır.

22. Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri

23.Nietzsche  Ağladığında

24. Bugünü yaşama arzusu

25.   Divan

26.   Her gün biraz daha yakın

27.    Annem ve hayatın anlamı

28.   Güneşe bakmak, ölümle yüzleşmek

29.   Ölüm korkusunu yenmek

30.   Dinlemeyi öğren.

Unutma mesleğinin temeli dinlemek. Dinlemeye şimdiden başla. mezun olduğun gün mucizevi bir şekilde psikolojik danışman olmayacaksın. Bugünden iilmek ilmek örerek o noktaya geleceksin. Yargılama, öğüt verme, kendinden örnek verme, konuyu değiştirme……sadece dinle!

31.   Ayırt etmeden dinle

En beklemediğin anda ne beklemediğin kişiler hayatına anlam katabilir, kulaklarını açıp dinle. Belki hayatını değiştirecek kişi her gün simit aldığın asık suratlı yaşlı amca, belki her gün bindiğin otobüsün şöförü, belki öğütleri bitmeyen annen. Sadece kulak ver

İzle

izlediğin filmleri öğrendiklerin ışığında izle, başka bir bölüm öğrencisinin göremeyeceği detayları görerek, anlamlandırarak, anlayarak izle. Bunlar bir kaç örnek film bunlar gibi daha yüzlerce var.

32.       İlk korku (primal fear)

33.       Can dostum (good will hunting)

34.       Otomatik portakal

35.       Aklım karıştı (girl interrupted)

36.       Guguk kuşu (one flew over the cuckoo’s nest)

37.       Akıl oyunları (a beatiful mind)

38.       Kelebek ve dalgıç (The Diving Bell And The Butterfly)

39.       Akıl Defteri (memento)

40.       Kahvaltı klubü (The Breakfast Club)

41.   12 kızgın adam

42.   Eternal sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan)

43.       Değiş(tir) kendini ve çevreni…. eğer geçen yılkinden biraz farklı değilsen yaşamıyorsun. Olgunlaşmış domates çürümeye başlar. Çürüme, daima yeşil kal.

44.       Gözlemle yol kenarına, bir kafeye otur, otobüse bin, metroya bin, hastane kantinine git ve gözlemle. İnsanların iletişimini, etkileşimini, yüzlerindeki duygular farklı bir gözle, anlamaya çalışarak, yargılamadan gözlemle

45.       Anla….maya çalış

Yargılama, sınıflama, bozulma. Özellikle seni incitenleri, kıranları, üzenleri, kızdıranları sadece anlamaya çalış. Onları anlamaya çalışmak aslında kendini anlamaya çalışmaktır. Neden kızdın acaba?

OKU…..

Elbette gerek PDR gerek komşu alanlarda okunması gereken hocalarımızı anmadan olmaz

46.       Üstün Dökmen

47.       Doğan Cüceloğlu

48.       Engin Geçtan

49.       Nuran Hortaçsu

50.       Çiğdem Kağıtçıbaşı

Her kitabı, defalarca okuyun

Devamı yarın…..

Advertisements

14 thoughts on “1 PDR Öğrencisinin mezun olmadan yapması gereken 100 şey (ilk 50+)

  1. Merabalar hocam bende pdr öğrencisiyim. Öncelikle önerileriniz için çok teşekkür ederim. Bu tarz önerilere çok ihtiyacımız vardı ve çıkıp da bunları yazan biri yoktu. 54.maddede benim de katkıda bulunduğum Dergi Pe. Dr. dergisinden bahsetmişsiniz çok teşekkür ederiz ancak bi yanlışlık yapılmış. Tamamen üniversitelerdeki temsilcilerin ve ekiplerinin şahsi gayretleriyle üretilen ve dağıtılan bir dergi bizim dergimiz sizin yazınızda pegem tarafından yayınlanan yazıyor. Eğer dikkate alıp düzeltme yaparsanız çok sevinirim. Sevgiler..

    • Sevgili Aygul,
      umarim ufacik da olsa faydasi olur yazdiklarimin, Pe Dr dergisinin pegem tarafindan yayinlandigini saniyordum, duzeltecegim. Derginiz icin sizi kutlarim, gercekten alanin ne kadar gelistiginin gostergesi. Buradaki ogrencileri de sizinle iletisme gecmeleri konusunda tesvik ettim. calismalarinizda basarilar dilerim, eger herhangi bor konuda yardimima ihtiyaciniz olursa cekinmeyin.

  2. Değerli hocam yapılıcak olan 100+ şeyin sizin ağzınızdan dinlemenin tadına varmakla birlikte dersimize girmeniz şans oranımın iki katına çıkması beni çoo..k mutlu ediyor. Harika çalışmalarınız ve katkılarınızdan dolayı değerli hocama çok teşekkür ediyorum. Sizi tanıdığım, en önemlisi sizden eğitim aldığım için çok mutluyum.

  3. hocam bu sunumu geçen hafta üniversitemizde sizden dinlediğim için şanslı olduğumuzu düşünüyordum ama dinlediğim sunumun dökümanına burda bulunca çok daha şanslı olduğumu anladım. önerdiğiniz kitapları yarından itibaren alıp okumaya başlayacağım birazdan da Sil Baştan’ı izleyeceğim. filmler konusunda yabancı filmlerden ziyade duygu zenginliğine sahip Yeşilçam filmlerine yöneldim daha çok ortak yöne sahip olduğumuz insanları bu sayede biraz daha iyi anlayabilirim diye düşünüyorum. önerileriniz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim saygılarımla… Oğuz Akın

    • Sevgili Oguz, sevindim, grupla danisma dersini alirken mutlaka 12 kizgin adam filmini izle. Yesilcam filmlerinde duygulkara ve davraniuslarin endenlerine odaklan. iyi eglenceler:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s